Články

Jaký byl rok 2009 a jaký bude rok 2010?

Občanské sdružení, které vzniklo na začátku roku 2009, zahajovalo svou činnost se 6 zakládajícími členy klubu. Na konci kalendářního roku 2009 měl klub již 11 členů. Aktivity klubu v plné šíři navazují na činnost ZO SKS TART Drahelčice-Rudná (t.č. zrušené základní organizace). V roce 2009 byly otevřeny výcvikové kurzy jako např. kurz základní poslušnosti nebo-li psí školička, agility, obedience a také služební výcvik.

Do školičky se přihlásilo přes 20 zájemců o výcvik psa. Základního výcviku se účastnila různá plemena velikostně od čivavy, jorkšíra přes německého ovčáka až po ridgebacka. Většina pejsků je bezproblémových, velmi motivovatelných a s páníčkem tvoří dokonalý tým. Ale setkali jsme se i pejsky problémovými, kteří díky své minulosti měli různé problémy se svou vlastní socializací. Tito pejsci mají své speciální individuální hodiny.

Je potěšující, že o výcvik svého čtyřnohého kamaráda projevuje zájem i mládež. Někteří z absolventů z kurzu základní poslušnosti se stali právě členy klubu.

Velmi oblíbeným kurzem bylo agility. V jarním běhu se tréninku účastnilo 11 pejsků se svými páníčky a v podzimním běhu bylo do kurzu nahlášeno dokonce 16 psů různých ras a velikostí. Nejpočetnějším plemenem, které je možné na našich trénincích zahlédnout, je bearded kolie (až 7 jedinců). Jestliže se na cvičáku setkají bearded kolie, tibetský teriér a cotton de Tulear, pak začne pro všechny přítomné zajímavá scéna neustále se pohybujících chlupatých koulí. Někdy ani není možné spočítat, kolik je v chumlu dohromady psů.

Na rozdíl od zábavného kurzu agility je kurz služebního výcviku striktně daná disciplína. Během služebního výcviku jsou psi připravováni na zkoušky a výcvik je členěn na poslušnost, obrany a pachové práce. Na tyto zkoušky jsou připravováni převážně němečtí ovčáci.

V průběhu roku na cvičišti přibyly také díky dotaci Města Rudné nové výcvikové pomůcky, překážky (zástěna, houpačka aj.) a odkládací kotce, které zázemí cvičiště hodně obohatily.

V záři jsme ve spolupráci s distributorem masových produktů uspořádali pro pejsky raut, kde se podávali vybraná jídla. Například hovězí držky, pštrosí maso jemně mleté, krůtí maso atd. Bylo velmi zajímavé, jak pejskové, kteří jsou krmeni pouze granulemi, si moc pochutnávali na mase. Dokonce si i bránili svůj příděl před ostatními účastníky degustace. Tato akce byla vydařená a doufám, že se ji podaří opět někdy uspořádat.

A jaký bude rok 2010? Rozhodně poběží všechny stávající kurzy. Od jara máme pro zájemce připravený nový kurz zaměřený na motivaci pejska a jak jej naučit různé triky prostřednictvím výcvikové pomůcky – klikru. Tento kurz bude vhodný pro páníčky, kteří se chtějí se svým pejskem bavit a hrát si, případně se chtějí naučit nějaké figury pro dogdancing a nechtějí se drilovat na zkoušky.

Pro milovníky procházek se na konci měsíce dubna uskuteční 1. ročník závodu „O Drahelskou tlapku“, kdy závodní týmy (psovod a pes, případně psi) budou na předem vytyčené trase plnit úkoly a budou se snažit absolvovat trasu v co nejkratším čase. Závod bude rozdělen na dvě výkonnostní kategorie. Pravidla soutěže budou inspirována pravidly dogtrekkingu. Věříme, že účast bude hojná a že tato jarní vycházka se psem rozšíří nabídku volnočasových aktivit v Rudné a blízkém okolí.

V roce 2010 bychom také rádi zajistili další výcvikové pomůcky a další překážky, hlavně pro agility, opravili stávající plot a klubovnu a také zvelebili cvičiště jako takové, aby nabídka aktivit pro páníčky a jejich pejsky byla stále atraktivnější. Třeba bude možné začít trénovat i dogfrisbee…

Chcete-li se dozvědět více o kurzech o připravovaných akcí, pak navštivte naše internetové stránky http://kkdrahelcice.ic.cz nebo nám můžete napsat na emailovou adresu kkdrahelcice@ic.cz. Rozhodně se těšíme na nové páníčky, kteří chtějí mít doma poslušného, přítulného chlupatého kamaráda. Přijďte nás navštívit, rádi Vás přivítáme a pomůžeme Vám dosáhnout úspěšného soužití.

Renáta Horáková, jednatelka klubu
Foto: Kateřina Zavadilová

Článek byl publikován v měsíčníku Život v Rudné, číslo 2/2010, 52. ročník

Domů