Cvičení po dobrém

aneb klikr trénink

Klikr trénink je označení způsobu učení, který vychází z tréninku exotických druhů zvířat, původně zejména mořských savců, kde se výsledku dosahuje společným úsilím trenéra i zvířete. Klikr je tréninková pomůcka, kdy trenér kliknutím označuje žádoucí chování zvířete a dává po něm odměnu. Není nicméně pro samotný trénink nezbytný, stejně dobře může trenér používat klikr-slovo (pochvalu). Podstatné je, že se při učení nových cviků budeme snažit dodržovat pravidla efektivní a etické komunikace.

Klikr (anglicky clicker) je malá plastová věcička, která uvnitř skrývá kovový plíšek. Při jeho zmáčknutí vydá jasný signál - klik. Jasný signál - KLIK! - říká psovi, že teď zrovna udělal něco správného a bude následovat odměna. Jenže klikr je mnohem víc. Klikr učí psa přemýšlet a samostatně řešit nastálé situace. A co je důležité, klikr-trénink nutí přemýšlet hlavně psovoda. Při správném tréninku pomůže klikr překonat psovi strach z určitého předmětu nebo prostředí. Ukáže psovi, že spolupráce se psovodem je radost a že práce je vlastně zábava.

Kurz je určený pro týmy co chtějí začít se psem cvičit na základě pozitivního posilování, zlepšit svůj vztah a pracovat s pejskem bez korekcí. V první řadě budeme pracovat na tom, aby pejsek uměl přemýšlet, protože při práci s klikrem musí pejsek chování nabízet. Ale toto chování ho napřed musíme naučit. V kurzu budeme cvičit věci vhodné pro běžný život, tak i například triky, nebo se budeme zaměřovat na sportovní přípravu.

Triky slouží jako zpestření společného času se psem, pro radost z nových dovedností, zaměstnání psí hlavičky, vybití energie či jako příprava na dogdancing. Triky trénujeme buď na přání, pokud chcete naučit něco konkrétního, nebo se můžete nechat inspirovat. Dogdancing je kynologicko-sportovní disciplína, kdy pes za hudebního doprovodu provádí nejrůznější cviky, je možné skládat zkoušky, kde jsou jednotlivé cviky předepsané, nebo soutěžit, kde je sestava ponechána na fantazii psovoda.

Sportovní příprava - hodí se jako předstupeň před téměř všemi kynologicko-sportovními disciplínami, jako je agility, obedience, dogdancing, dogfrisbee a podobné. Sportující pes potřebuje být ve špičkové mentální i fyzické kondici. Na lekcích můžeme pracovat na zlepšení pozornosti, soustředěnosti, práci s targety, cvičením pro zlepšení koordinace a rovnováhy. Vhodné zejména pro mladé psy a začínající týmy.

Výcvikové lekce, které jsou dvouhodinové, jsou vypisovány nepravidelné prostřednictvím webového formuláře. Kurzy vede Katka Lerlová. Na lekcích se vždy budeme věnovat individuálním požadavkům týmů, proto je nezapomeňte specifikovat do poznámky nebo na mail katachyon@seznam.cz.

Výcviková lekce (2 hodiny) stojí 300,- Kč.

Na kurz se mohou přihlásit pouze oočkovaní pejsci.

Na první lekci je nutné předložit očkovací průkaz psa.

Na výcvikové lekce je nutné se dostavit včas a s vyvenčeným pejskem.

Na hodiny výcviku doporučujeme:

  1. Pejska :o)
  2. pejskovu oblíbenou hračku, ideálně přetahovací
  3. hromadu měkkých malých pamlsků(piškoty, kousky sýra, párku... dle vlastního výběru)
  4. klikr pokud jej chcete používat
  5. vodítko, obojek, postroj, náhubek
  6. Očkovací průkaz
  7. Dobrou náladu a trochu fyzičky

Domů